shapka-garant

Особливості професії: що треба знати та вміти, аби стати охоронцем

Візажист, геодезист, коваль, провідник, кухар, доярка, патологоанатом, маркетолог чи мерчендайзер – хто ці люди? Як вони потрапили до цієї професії та що варто про неї знати? Що входить до їхніх обов’язків та чим займаються у вільний від професії час? Які риси характеру потрібні у собі виховати, аби стати, скажімо, ковалем чи патологоанатомом? «Погляд» розпочинає нову рубрику, в якій розповімо про різні професії і навіть спробуємо хоча б на день «приміряти» до себе деякі з них.

Коли на сході країни вже другий рік триває війна, тисячі демобілізованих чоловіків, які пройшли війну, шукають роботу. У цивільному житті застосувати свої знання, вміння та навички військової служби також можна.  Наприклад, стати охоронцем. Адже нині на ринку праці ця професія широко затребувана і в сфері послуг числиться нарівні з фінансистами, ІТ-спеціалістами та деякими робітничими професіями.

Заглянемо всередину цієї професії

Аби дізнатися про усе достеменно, журналіст «Погляду» «приміряв» на себе форму охоронця приватного детективного агентства, яке надає послуги різних напрямків – від охорони власності до фізичної приватної охорони осіб. Директор агентства, охоронець з великим стажем Ігор Сторожук, відкриває деякі таємниці цієї професії.

Найперше, на що звертаю увагу під час знайомства з І. Сторожуком та командою охоронного агентства, це – фізичні дані персоналу. Адже в уяві кожного, охоронець, це амбал із вузьким чолом у бронежилеті й обов’язково зі зброєю. Насправді, фізична підготовка охоронця – важливий аспект, та це не завжди особа з параметрами «два на два метри».

З правоохоронця в охоронці

До роботи в охоронному бізнесі Ігор Cторожук тривалий час працював в правоохоронних органах. Із них шість років на керівних посадах. Маючи досвід правоохоронної діяльності та тісно співпрацюючи з працівниками інших правоохоронних структур, охорона для нього не нове. Він нерідко сам виїжджає на виклики чи бере участь в охороні заходів, організатори яких замовили послуги їхнього агентства.

– Керівник ти чи рядовий службовець, коли поставлено завдання, неважливо, хто його виконає, головне – оперативно та якісно, – розповідає про свої будні І. Сторожук. –  Клієнт повинен отримати якісні послуги, які він замовив. І тому доводиться часто ставати в ряд зі своєю командою.

Виїжджає на виклики і посеред ночі

Охоронне агентство надає широкий спектр послуг, це – охорона підприємств та організацій всіх форм власності, фізична охорона клієнтів, супровід вантажів, встановлення охоронного обладнання. Тож, щойно спрацьовує сигналізація на об’єкті, група швидкого реагування з використанням засобів бронезахисту та спецзасобів виїжджає на об’єкт. Вогнепальну зброю використовувати їм заборонено. Охоронці затримують правопорушника, і передають його міліції.

Вимоги до кандидатів у охоронці

  • Фізичні дані: вік 23-55 років;
  • Заняття спортивними єдиноборствами та силовими видами спорту;
  • Освіта вища, або середня спеціальна (правоохоронна діяльність);
  • Перевагу надають тим, хто служив в армії чи органах.

Працюють охоронці позмінно – цілодобово. Однак телефон І. Сторожука поруч постійно. Йому доводиться контролювати усі процеси, бувати чи не на всіх незаконних проникненнях на об’єкти, координувати роботу підлеглих з правоохоронцями.

– За рік було п’ять спроб проникнення на об’єкти, які ми охороняємо, – каже І. Сторожук. – Але з них не було нічого викраденого, адже всі обладнані системою охоронної сигналізації. Крадії, щойно спрацьовувала сигналізація при проникненні на об’єкт, все кидали і зникали. Після себе залишали багато слідів, інструменти, а був випадок, що з переляку навіть пляшку спиртного викинули, яку хотіли поцупити.

Щодня охоронці стикаються із помилковими викликами. Коли клієнти закривають в будинку домашніх улюбленців, вони ходять під датчиками, і група швидкого реагування змушена виїжджати як на бойове спрацювання. Натомість спостерігають картину, коли кішка чи собака просто прогулюється кімнатою.

Дзідзя виводили через запасний вихід

Часто працівників агентства замовляють для організації охорони правопорядку на концертах зірок. Коли охороняли виступ у Чернівцях Дзідзя, фанати ринули на сцену і хотіли хоча б доторкнутися до артиста.

– Наші охоронці зазвичай на концертах у білих сорочках із бейджами, – розповідає І. Сторожук. – Я працював на концерті у цивільному одязі. Коли артист запросив на сцену глядачів, їх вийшло стільки, що охоронцям довелося відгороджувати натовп від співака. Спершу там були пісні-танки, а згодом ми вже виводили артиста зі сцени через запасний вихід, інакше, його б «роздерли» фанати на сувеніри.

Найперше, що потрібно, аби стати охоронцем, це – фізична підготовка

Співпрацює охоронне агентство із відомими особистостями Чернівців. Охороняють їх під час масових заходів, супроводжують під час поїздок тощо. Та не завжди охоронець несе службу у формі. Залежно від побажань та характеру замовника, охоронець може працювати у цивільному одязі.

– Не завжди охоронець має бути помітним, з рацією на вусі, який супроводжує клієнта, – пояснює І. Сторожук. – Часто це – людина, яка непомітна для навколишніх, вона не виділяється серед натовпу, але водночас у разі загрози об’єкта охорони має зберегти його життя та здоров’я, забезпечити вихід із зони загрози.

Охоронець має бути психологом

Насправді вимоги до людини, яка хоче стати охоронцем, чималі. Найперше – фізична підготовка. Але це ще не все.

– Аби стати професійним охоронцем, треба, наприклад, займатися відповідним спортом як мінімум 5-10 років, – каже І. Сторожук. – Окрім цього, мати дозвіл на носіння зброї, а ще мати навики володіння зброєю. Охоронець має бути якоюсь мірою психологом, аналітично мислити. Адже, зрозуміло, якщо хтось хоче завдати шкоди людині, він не буде з криками нападати, привертаючи до себе увагу, а зробить це тихо і несподівано. Тому правильна оцінка обстановки, то дуже важливо в роботі охоронця. Професіонал спершу має вивчити об’єкт охорони, провести відповідні заходи, встановити можливі небезпеки та звідки вона може находити.

Охорона фізичних осіб вимагає іншого підходу. З особою треба знайти психологічну сумісність, аби розуміти її побажання і не наразити на небезпеку. Від побажання клієнта залежить, чи охоронець буде поруч з ним, піде на зближення, чи буде непомітним у натовпі. Якщо це робити професійно, то можна взагалі уникнути неприємних інцидентів.   

Охоронців виші не випускають

Професія охоронця набуває популярності з кожним роком, однак спеціалізованого закладу, який випускає таких спеціалістів, немає. Пріоритет не надають тим, у кого вища освіта чи середня спеціальна. Кажуть, бажано, аби це була людина, яка має досвід військової служби.

– Це можуть бути люди, які закінчили навчальні заклади МВС, заклади, які пов’язані з правоохоронною діяльністю, – каже І. Сторожук. – На базі охоронних агентств також проводять кваліфікаційні навчання персоналу. Тому добираючи персонал, роботодавці звертають увагу на таке: це особа, яка любить фізичну культуру і спорт, морально стійка, прагне до самовдосконалення, розуміє специфіку діяльності охоронного агентства. І обов’язкова вимога – відсутність судимості. Також перевіряють, чи особа не перебуває на обліку у психлікарні та наркодиспансері. Заробітна плата в охоронців трохи вища, аніж середня на ринку послуг (в середньому 2500-3500 гривень), адже це ризикована, небезпечна і відповідальна робота.

– Охоронець, це людина, яка без вагань має прийняти увесь удар на себе, аби зберегти життя та здоров’я і відгородити від небезпеки свого клієнта.

Син хоче стати схожим на батька

Робота в охоронному агентстві забирає фактично увесь час в І. Сторожука. І за найменшої нагоди чоловік викроює час, аби побути разом із сім'єю. Рідні вже звикли до такого графіка роботи нашого героя і з розумінням ставляться до того, коли він може посеред ночі виїхати на виклик.

8-річний син та 13-річна донька І. Сторожука гордяться своїм батьком. Син займається у гуртку карате і хоче, коли виросте, стати схожим на батька.

Коли батько приїжджає додому на службовій автівці, він завжди просить покатати на машині.

Ольга МАКСИМЮК

День роботи охоронця

Вадим Пономарьов, охоронець

Кожний ранок починається із півгодинної зарядки. Прокидаюся о шостій, о дев’ятій заступаю на зміну, яка триває добу. Після завершення зміни відпочиваю, відтак йду в спортзал. Наразі займаюся дзюдо. Раніше поєднував рукопашний бій, кікбоксинг. Ці тренування дають навички прийомів, які потрібні у роботі охоронця. Крім того, це потрібно для особистого розвитку. Та спорт і фізичні тренування стали для мене стилем життя, без цього уже не уявляю ні дня. Коли немає можливості потренуватись, почувається некомфортно.

В охороні працюю уже 21 рік. Зрозуміло, що ця робота небезпечна і бувало таке, що колеги зазнавали травм під час виконання обов’язків. Але ми працюємо так, аби уникнути фізичних контактів, за потреби роз’яснити правопорушнику, що він вчиняє протиправні дії. Переконуємо, пояснюємо, знаходимо спільну мову.

Джерело

 

Інтернет агенство, м. Чернівці